Z każdym rokiem Targi FOOD-to-GO rosną w siłę. Rośnie liczba Wystawców, Gości Targowych oraz nowych pomysłów na spotkania, warsztaty i prezentacje. To z całą pewnością najważniejsze spotkanie restauratorów oraz osób związanych z gastronomią na północy Polski.
Wszystko to dzięki uważnemu obserwowaniu branży i śledzeniu najświeższych trendów, które zmieniają się w zaskakująco szybkim tempie.

Tematem przewodnim 8. edycji Targów będzie bistro w polskiej odsłonie jako miejsce łączące restaurację, kawiarnię, cukiernię i bar, w którym można w przyjemnej atmosferze, ale szybko zjeść.
 
Żyjemy w wyjątkowo „szybkich czasach” i większość z nas narzeka na brak wolnych chwil. Wraz
z brakiem czasu zmienia się również nasze nastawienie do spożywanych posiłków. Wiedzą o tym doskonale restauratorzy, dlatego coraz częściej na „mapie lokali gastronomicznych” odnaleźć można małe kawiarenki serwujące wysokiej jakości kawę oraz szybkie, zdrowe przekąski.
W nadmorskiej strefie, gdzie konkurencja tego typu lokali jest duża, ważne jest aby się wyróżnić i przyciągnąć sezonowego klienta nie tylko menu, ale wystrojem wnętrza czy aranżacją ogródka. Zatem właściciele obiektów gastronomicznych poszukują nowych inspiracji i artykułów, które mogłyby stać się harmonijnym dopełnieniem ich lokalu.
 
Z myślą o nich przygotowaliśmy nową, kompleksową Strefę Multi Café, do której zapraszamy firmy oferujące: zastawę stołową, porcelanę, sztućce, meble, oświetlenie, tekstylia i dekoracje, wyposażenie ogródków, zadaszenia, pergole, akcesoria z zakresu architektury ogrodowej.

Nie trzeba jechać do Francji, aby poczuć się równie dobrze i komfortowo jak w urokliwych lokalach nad Sekwaną. Polscy restauratorzy wiedzą jak sprawić, aby w nadmorskich kawiarniach gościł wyjątkowy klimat, a dzięki ofercie producentów i dostawców Targów FOOD-to-GO, marzenia o otwarciu wyjątkowej kawiarni lub restauracji będą o wiele prostsze.